אקנה- פצעי בגרות - רפואה אסתטית ועור

אקנה- פצעי בגרות

פצעי בגרות הינם מבעיות העור השכיחות בגיל ההתבגרות. שכיחותם הגבוהה היא בגיל הנעורים עם ההתבגרות המינית, אולם חשוב לדעת שגם בגילאי השלושים עדיין נמצא אקנה ב- %5 מהנשים וב- 1% מהגברים.

פצעי בגרות יכולים לגרום למראה דוחה וליצור או להגביר בעיות נפשיות אצל המתבגר. בעיה חמורה אחרת הינה ההצטלקות הקבועה העלולה להישאר בעיקר במקרים של פצעי בגרות מודלקים מוזנחים.

מהם פצעי בגרות ואיך הם נגרמים ?

בכל זקיק שערה יש בלוטות חלב המפרישות תוצרתן לתעלת זקיק השערה (התעלה המקיפה את השערה). החלב ((SEBUM) הינו תערובת של חומרים שומניים שמטרתם העיקרית הינה ליצור מעטה מעל פני שטח העור כדי לשמור על לחותו וגמישותו. האזורים העשירים בבלוטות החלב הינם הפנים, החזה והגב ושם אף שכיחה המצאות פצעי בגרות.

התהליך הבסיסי המוקדם בפצעי בגרות הינו היתקעות של פקקי חלב בתעלת זקיק השערה.

שלושה גורמים עיקריים מעורבים בהיתקעות זו של פקק החלב:

א) הפרשת חלב מוגברת.

ב) עיבוי קיר זקיק השערה.

ג) חיידקים הקרויים פרופיוניבקטריום אקנה הפועלים על החלב.

הפרשת חלב מוגברת מופיעה בגיל הנעורים עם ההתבגרות המינית. בלוטות החלב מצויות תחת השפעת הורמוני מין זכריים. הורמוני מין אלו מגבירים את הפרשת החלב ועלייה ברמתם בגיל הנעורים עם ההתבגרות המינית מלווה בעליה בהפרשת החלב.

בעיבוי קיר תעלת זקיק השערה מעורבים הן ההשפעה ההורמונלית והן תוצרים של חיידקי הפרופיוניבקטריום אקנה. עיבוי קיר השערה עם הפרשת חלב מוגברת מביא להיתקעות פקקי חלב זעירים בתעלת זקיקי השערות. פקקי חלב אלו הקרויים קומדונים יכולים להיות כראשים לבנים (WHITE HEADS) או ראשים שחורים (BLACK HEADS).

"הראשים השחורים" הינם פקקי חלב שנתקעים ביציאה מתעלת זקיק השערה. הם מתחמצנים, נעשים שחורים ומהוים בעיה קוסמטית, אולם מהם בדרך כלל לא מתפתחת דלקת. "הראשים הלבנים" הינם פקקי חלב שנתקעים עמוק יותר בתוך תעלת השיער.

חיידקים הנמצאים על פני העור כתושבים נורמליים (פרופיוניבקטריום אקנה) פועלים על פקקי החלב וגורמים לפירוק החלב לחומצות שומן חופשיות ולדלקת סביב לזקיק השערה עם יצירת גבשושיות אדומות ומוגליות שטחיות או עמוקות. תהליך זה עלול להוביל אף ליצירת מורסות. בסופו של דבר עלולה להיגרם הצטלקות חמורה.

חשוב לדעת, שאקנה אף עלול להופיע בהפרעות הורמונליות שונות. בדרך כלל במקרים אלו יש תופעות נוספות המעידות על מהות ההפרעה כתשעורת גברית או הפרעות במחזור.

אמונות שווא

בטיפול בפצעי בגרות יש קודם כל לשרש אמונות שווא הקיימות בציבור ולהבהיר היטב את הגורמים האמתיים להתפתחותם של פצעי הבגרות.

קיימת דעה שלכלוך גורם לפצעי בגרות. אין הדבר נכון. הלכלוך כשלעצמו אינו מהווה גורם ביצירת פצעי בגרות. ניקוי פנים עם ספירט סליציל יכול לעזור מאחר שהינו מחטא (פועל כנגד החיידקים המצויים על העור) ומוציא פקקי חלב ולא בשל הניקוי עצמו.

דעה מוטעית אחרת הרווחת בנוער הינה שקיום יחסי מין מביא להטבה בפצעי בגרות. לעתים קרובות חולפים פצעי הבגרות בגיל בו מתחילים בקיום יחסי מין סדירים אולם אין לכך כל קשר לקיום היחסים.

קיים ויכוח האם דיאטה עשירה בשומנים (שוקולד, אגוזים ושקדים) מחמירה פצעי בגרות. אין לכך הוכחה מדעית אולם למרות זאת רבים מהחולים משוכנעים שהם סובלים מהחמרה בפצעי הבגרות יום לאחר אכילת מאכלים אלו. לאור זאת, דעתי היא שעל כל חולה לבדוק האם הוא סובל מהחמרה באקנה ביום שלאחר אכילת מאכלים שומניים ואם הוא סובל מהחמרה כזו רצוי שיימנע מהם.

לסכום

בטיפול בפצעי בגרות יש להקפיד על ביצוע נכון של הטיפול ולהיאזר בסבלנות. מרבית הכישלונות הינם מטיפול מוטעה או מחוסר התמדה. במרבית הטיפולים, ובעיקר בנזואיל פראוקסיד, יש לטפל בכל שטח העור בו מצויים הנגעים לא רק בפצעי הבגרות עצמם. הטיפול נועד לשנות מבנה העור והאוכלוסייה החיידקית המצויה עליו ולמנוע התפתחות נגעים.

חשוב לזכור כי ההשפעה על מבנה העור והאוכלוסייה החיידקית הינה מצטברת ורק אחרי 6-4 שבועות של טיפול מסודר ניתן להעריך את מלוא התוצאות.

טפול מתאים באקנה חשוב הן לשיפור התדמית העצמית של המתבגר והן למניעת הצטלקויות בעתיד.