צלקות אקנה - רפואה אסתטית ועור

צלקות אקנה

צלקות אקנה הן תופעה שכיחה למדי. בעיקר בקרב אלה שסבלו בעבר מאקנה ציסטית – המאופיינת ביצירת כיסי מוגלה. אקנה ציסטית כרוכה במעורבות של רקמות העור העמוקות – הדרמיס ולפגיעה בלתי הפיכה במרקם העור האופייני לילדות בטרם הופעת פצעי הבגרות.

אולם גם אקנה ציסטית קשה המטופלת בזהירות וקפידה יכולה לחלוף עם ההתבגרות כמעט ללא זכר ופגיעה במרקם העור. מאידך, לעיתים גם תופעת אקנה קלה ובינונית אשר אינה מלווה ביצירת ציסטות עלולה להותיר את חותמם של פצעי הבגרות בפנינו לעד.

המכנה המשותף לכל מקרי צלקות האקנה הקשות הוא טיפול שגוי בפצעי הבגרות הכרוך בחיטוט בפצעים, ניסיון לנקזם והתעסקות יתרה בהם. "פיצוצם" של פצעי בגרות גורם ליצירת זיהום חיידקי משני והחמרת תהליכי הדלקת המקומיים המביאים למעורבות שכבות העור העמוקות.

למן הרגע בו מוסרת שכבת האפידרמיס על ידי "פיצוצו" של הפצעון ונפגעת שלמותה של רקמת הדרמיס בעקבות תהליכי הדלקת הנוצרים במקום – מבשילים התנאים להיווצרות צלקת.

צלקות פצעי הבגרות מופיעות בדרגות חומרה שונות, חלקן רק פוגמות ברפלקסיה של קרני האור מהפנים ופוגמות במראה החלק של הלחיים ובחלקן הן עלולות להיות קשות ולפגום ממש בחזות הכללית של הפנים.

צלקות אקנה נוטות להחמיר עם השנים במקביל להזדקנות העור. עם העלייה בגיל, פוחתת כמות השומן התת עורי וגם יורדת צפיפות רקמת החיבור שבעור – הקולגן והאלסטין וכן החומצה ההיאלורונית.

הידלדלות זו של העור המתחוללת כמובן גם בחלקי העור המצולקים הופכת הצלקות לרחבות יותר בהיקפן ולעיתים קרובות גם לפוגמות יותר במראה הפנים הכללי.

מומלץ מאוד לטפל בצלקות אקנה כמה שיותר מוקדם עם היווצרותן. אין צורך לחכות עד שהאקנה יעבור ורק אז לטפל בצלקות.

גישה זו גורמת לצלקות להיות עמוקות יותר וקשות יותר לטיפול. ניתן היום לטפל בצלקות אקנה גם כאשר עוד יש אקנה פעיל היות ורוב הטיפולים בצלקות אקנה לא רק משפרים את הצלקות אלא גם מטפלים באקנה עצמו.

ככל שמתחילים מוקדם יותר בטיפול יהיו התוצאות טובות הרבה יותר ואף ניתן להגיע לעור כמעט חלק, דבר שלא היה ניתן לקבל מעולם.

הטיפולים בצלקות אקנה הינם מורכבים ולרוב יש צורך בשילוב של מספר טיפולים שונים כגון קילופי עור עם גלי רדיו וגם הפרדה על ידי מחט בין הדרמיס לשומן התת עורי (מבוצע על ידי רופא עור בלבד או כירורג פלסטי). שילוב כזה נותן תוצאות מיטביות.