דרמוסקופיה - רפואה אסתטית ועור

דרמוסקופיה

דרמוסקופיה ואבחון שומות

במרפאה נעשית בדיקה לאבחון שומות ונגעי עור אחרים תוך שימוש בדרמוסקופיה.
דרמוסקופיה הינה טכניקה לאבחון נגעי עור שונים בצורה לא פולשנית. בבדיקה דרמוסקופית נעשה שמוש בציוד אופטי כדי לראות טוב יותר מבנים עוריים שללא שמוש בטכניקה זו לא ניתן לראותם.  השכבה העליונה בעור, השכבה הקרנית, נוטה להחזיר ולפזר את קרני האור ולכן לא ניתן לראות מבנים עוריים עמוקים יותר. בבדיקה דרמוסקופית פזור קרני האור נמנע וניתן לראות מבנים פיגמנטרים מתחת לשכבה הקרנית, השכבה החצונית של העור.

אבחון שומות וגידולי עור אחרים

במרפאה נעשית בדיקת שומות ונגעי עור אחרים, הן בדיקה קלינית והן בדיקה דרמוסקופית. לפי הבדיקה ניתן להחליט האם יש צורך בטפול.

שומות הינן תופעות עוריות שכיחות מאד, המתרבות בילדות ומגיעות לשיא מספרן בגיל ההתבגרות. הן נוצרות מתאים דמויי מלנוציטים המסוגלים ליצר מלנין הגורם לצבע החום השכיח בהן. הן יכולות להיות שטוחות, בולטות, ללא שיער או משוערות. בדרך כלל, הינן בצבע חום בהיר, אך לעיתים הינן בצבע העור הרגיל.

לכל נקודות החן יש יכולת להפוך לגידולים ממאירים (מלנומות). בנקודות החן הרגילות ההסתברות לכך הינה נמוכה ביותר.

שני סוגים חשובים של "נקודות חן" הם "שומות הקימות מלידה" ו"שומות דיספלסטיות".

שומות הקימות מלידה צבען כהה ובדרך כלל הן משוערות. גודלן יכול להיות ממספר מילימטרים עד עשרות סנטימטרים.   
שומות "דיספלסטיות" (שומות "אטיפיות") הן נקודות חן בגודל למעלה מ- 1 ס"מ, בעלות גוון לא אחיד ולעיתים עם גבולות לא חדים.

פוטנציאל המעבר למלנומות בשני סוגים אלו גבוה יותר מאשר בנקודות חן רגילות ויש צורך לשקול הוצאה מונעת שלהן.

מלנומה הינה גידול ממאיר הבנוי מתאים דמויי מלנוציטים בעלי כושר יצור מלנין ומכאן צבעו הכהה.

המיקום השכיח הינו בגוף או ברגליים. בדרך כלל גודלן של מלנומות (הקוטר שלהן) הינו חצי ס"מ ומעלה והן מופיעות ככתם או כנגע בולט בצבע שחור או עם גווני צבע שונים.  בדרך כלל מלנומות בעלות גבולות לא עגולים ולא סימטרים. 

במרבית המקרים נוצרות מלנומות על גבי עור בריא. אולם, לעתים הן נוצרות בנקודות חן ובעיקר ב"נקודות חן מלידה" או ב"נקודות חן דיספלסטיות".  עובדה זו חשובה, שכן מעקב מתאים לזיהוי מוקדם או הוצאה מונעת אפשריים במקרים אלו.

מלנומה היא גידול ממאיר, השולח גרורות דרך כלי הדם והלימפה. אולם לכל סוגי המלנומות ואף לתוקפניות שבהן יש שלב מוקדם שקט. זיהוי והוצאה מוקדמים מביאים לריפוי שלם.

חשוב להיבדק מיד אצל הרופא במקרים הבאים:

א)  כל נגע עורי חדש שקוטרו מחצית הס"מ ומעלה והינו בעל צבע שחור או מספר גונים.

ב)  נקודת חן המגלה פעילות מיוחדת:  גדילה פתאומית, שינוי צבע או שליחת שלוחות צבע סביבה, דימום, דלקת או גרד.

בדיקה עם דרמוסקופ (דרמוסקופיה)  מאפשרת אבחון טוב יותר של מלנומות והבחנה שלהן משומות או גידולי עור שפירים אחרים.

דרמוסקופיה

במרפאה נעשית בדיקה לאבחון שומות ונגעי עור אחרים תוך שימוש בדרמוסקופיה.

דרמוסקופיה הינה טכניקה לאבחון נגעי עור שונים בצורה לא פולשנית. בבדיקה דרמוסקופית נעשה שמוש בציוד אופטי כדי לראות טוב יותר מבנים עוריים שללא שמוש בטכניקה זו לא ניתן לראותם.  נעשית שמוש משולב באור מקוטב והגדלה, דבר המאפשר ראיה טובה יותר של מבנים תת עוריים.

בעזרת דרמוסקופיה ניתן לשפר את הדיוק בהבחנה בין גידולי עור שפירים לממאירים ולהעלות את הדיוק באבחון מלנומה, סרטן העור המסוכן ביותר. דרמוסקופיה מסיעת להבחין בין שומות שפירות (שיש לכל אחד) לבין מלנומות ועשויה לחסוך ביופסיות וניתוחים מיותרים.