הסרת נקודות חן שפירות באמצעות גלי רדיו - רפואה אסתטית ועור

הסרת נקודות חן שפירות באמצעות גלי רדיו

הסרת שומות באמצעות גלי רדיו הינו טיפול הנעשה למטרה אסתטית בשומות שפירות בולטות. באמצעות גלי רדיו נעשית הסרה של חלק השומה הבולט המצוי מעל פני העור. אין צורך בתפרים, הריפוי מהיר והתוצאה הקוסמטית טובה מאוד. הטיפול מתאים לשומות בולטות שברור שהינן שפירות (מעל כל ספק כלשהו). 

שומות (נקודות חן) הינם נגעים שכיחים מאד בעור, מרבית השומות מופיעות בילדות ומגיעות לשיא מספרן בגיל ההתבגרות. שומות יכולות להיות שטוחות, בולטות, ללא שיער או משוערות. 

מרבית השומות בילדות הינן שטוחות אך עם העלייה בגיל הן צומחות ונעשות בולטות יותר (בגובה) ולעתים קרובות מהוות הפרעה אסתטית או תפקודית (בולטות ומשתפשפות באזורי חכוך או גילוח). דרך הסרת שומות נקבעת לפי הסיבה שמביאה להורדה שלה (האם סיבה רפואית, אסתטית או תפקודית).

בתמונה: נקודות חן שפירות בפנים

הצעד הראשון לפני הסרת שומה הינו אבחון מדויק שלה והחלטה האם מדובר בשומה שפירה. אם יש חשד לממאירות חשוב להסיר השומה עם בדיקה היסטולוגית של הרקמה שהורדה.

איך ניתן לוודא שהשומה שפירה (אינה סרטן)?

האבחון נעשה לפי מספר קריטריונים.

א) מראה השומה.

ב) בדיקה דרמוסקופית עם דרמטוסקופ (דרמוסקופיה הינה טכנולוגיה אופטית המאפשרת אבחון טוב יותר של נגעים בעור).

ג) משך קיום השומה.

חשוב שהאבחון יתבצע על ידי רופא מיומן בזיהוי שומות ומלנומות (רופא עור או פלסטיקאי) המיומן גם בבדיקה דרמוסקופית.

הסרת שומות בגלי רדיו

אם השומה שפירה ואין כל חשד לממאירות ורוצים להוריד השומה מסיבה אסתטית או תפקודית ניתן במרבית המקרים לטפל בה בהחלקה לפני שטח העור. בדרך כל משתמשים במכשיר הפועל בתדר של גלי רדיו מתוצרת ELLMAN והסרת הרקמה (החלקה לגובה העור) נעשית באמצעות לולאה המעבירה גלי רדיו וגורמת לחתוך והחלקה ללא דימום. מאחר והטיפול בגלי רדיו אינו כרוך בדימום מתאפשרת החלקת הנגע בצורה טובה מאוד.

אם יש ספק לגבי שפירות השומה יש צורך להסירה בכריתה מלאה או בשיטת החתוך לגובה העור ("גלוח") עם סקלפל בה ניתן לשלוח רקמה לבדיקה פתולוגית. אם ברור שהשומה שפירה (ללא ספק כלשהו) ניתן לעשות הטפול באמצעות גלי רדי בה מתאפשרת החלקה טובה יותר.

בטפול בהחלקה לגובה העור צריך לזכור שלעתים נשאר חלק מהשומה שמתחת לעור ולעתים (בכ- 10% מהמטופלים, בעיקר בצעירים) חלק זה אף עלול לצמוח שוב.

בין השיטות להסרת שומות שפירות ללא בדיקה היסטולוגית וללא תפרים הרושם שלי שהסרה באמצעות גלי רדיו הינה השיטה המעניקה את התוצאות הטובות ביותר עם סיכון קטן ביותר לתופעות לוואי.

לסיכום

הסרת שומות שפירות בולטות בגלי רדיו למטרה אסתטית ללא שימוש בתפרים נותנת בדרך כלל תוצאות אסתטיות מעולות.

הטיפול מתאים רק לשומות בולטות שברור שהינן שפירות. בדיקה דרמוסקופית עוזרת לנו לוודא שמדובר בשומות שפירות. חשוב שבדיקה והסרת שומות למטרות אסתטיות תעשה על ידי רופא מיומן בזיהוי שומות ומלנומות (רופא עור או פלסטיקאי המיומנים גם בבדיקה דרמוסקופית).