יבלות - רפואה אסתטית ועור

יבלות

יבלות בכפות הרגליים יכולות להיות מגורם נגיפי (וירלי) או משפשוף ולחץ. חשוב להבדיל בין יבלות וירליות לאחרות. המהלך והטיפול שונים.

יבלות נגיפיות (וירליות)

יבלות נגיפיות (VIRAL WARTS) הינן גידולי עור הנגרמים על ידי נגיפים. הן מופיעות בילדים ומתבגרים, בדרך כלל עד גילאי 20 שנים. במבוגרים יבלות נגיפיות אינן שכיחות. הצורות הקליניות שלהן משתנות בהתאם למקום היבלת, לסוג הנגיף ולתגובת החולה.

קיימות מספר צורות שכיחות של יבלות וירליות:

1) יבלת מצויה (VERRUCA VULGARIS)- יבלת מצויה נראית כגידול מורם עם פני שטח מחוספסים. המיקום השכיח הינו בידיים.

2) יבלת נגיפית בכף רגל ( PLANTAR WART)- הלחץ והשפשוף מונעים את גידולה הנורמלי של היבלת החוצה. היא גדלה פנימה, לתוך כף הרגל ועלולה להיות מכאיבה. אתלטים, ילדים ואחרים המשתמשים במקלחות משותפות הינם בסיכון גבוה יותר.

3) יבלות שטוחות (VERRUCAE PLANA)- אלו גבשושיות קטנות שטוחות המופיעות בקבוצות באזורי הפנים או הידיים, לעיתים בגוון העור ולעיתים בגוון חום.

איך נדבקים ביבלות נגיפיות?

ההדבקה ביבלות וירליות הינה על ידי מגע ישיר עם יבלת וירלית או עם חלקיקי חומר שנפלו ממנה. אתלטים, ילדים ואחרים המשתמשים במקלחות משותפות הינם בסיכון גבוה יותר להדבק ביבלות בכפות רגליים. הליכה עם רגליים יחפות אף היא מעלה את הסיכון להדבק.

יבלות משפשוף ולחץ

שפשוף ולחץ יכולים לגרום לתגובה של עיבוי העור וזו יכולה להתבטא ברבדים של עור מעובה קשה (CALLUS). לעיתים באזור שפשוף ולחץ חזק, בעיקר מעל בליטה גרמית, נוצרת יבלת המכילה ראש קרני הבולט כלפי פנים .(CLAVUS, CORN) יבלות כאלו רגישות מאוד ללחץ ומכאיבות מאוד. מקומות שכיחים להיווצרותן הינם בצידי האצבעות ברגלייים ובכפות הרגליים. יבלות אלו שכיחות בעיקר במבוגרים בהם שכיח למצוא בליטות גרמיות באזורים אלו.

איך מבדילים בין יבלת נגיפית ליבלת מלחץ ושפשוף?

א. יבלות נגיפיות מופיעות בעיקר בצעירים. יבלות מלחץ ושפשוף מופיעות בעיקר במבוגרים.

ב. בגרוד יבלת נגיפית רואים נקודות דמום כהות בעוד שבגרוד יבלת מלחץ ושפשוף רואים ראש קרני לבנבן קשה.

ג. יבלות נגיפיות רגישות ל"צביטה" יותר מאשר ללחץ ישיר. ביבלת מחכוך ומלחץ יש רגישות בעיקר ללחץ ישיר.

לסיכום

חשוב להבדיל בין יבלת נגיפית ליבלת מלחץ. יבלות נגיפיות ניתן לרפא לחלוטין. ביבלות מלחץ וחכוך יש צורך לטפל בגורם המכני שגרם להיווצרות היבלת ולעיתים קרובות מדובר בטיפולים חוזרים על ידי פדיקוריסטית.