מחלות הציפורן- מדריך קצר - רפואה אסתטית ועור

מחלות הציפורן- מדריך קצר

שינויים בציפורניים יכולים לבטא מחלה הממוקמת בציפורן עצמה או לשקף מחלה כללית. לעתים ממצא בציפורניים אף יחשוף מחלה כללית

הציפורן וגדילתה 

הציפורן מורכבת מחומר קרטיני קשה המיוצר באזור המטריקס של הציפורן (האזור בו צומחת הציפורן). בין הציפורן לעור שסביבה, יש קרום (קוטיקולה) המונע חדירת מים ודטרגנטים לבסיס הציפורן.

ציפורניים בידיים גדלות בקצב של כ- 3 מילימטרים כל חודש  (1 ס"מ ב- 3 חודשים). גדילת ציפורניים ברגליים איטית יותר (כ- 1 מילימטר בחודש). פגיעה באזור הייצור של הציפורן (אזור המטריקס) תגרום לצמיחת ציפורן פגומה. מחלות הגורמות לשינויים בציפורניים, יכולות לגרום לכך על ידי פגיעה ישירה בציפורן או בצורה עקיפה דרך פגיעה באזור הייצור שלה (אזור המטריקס). 

צמיחה והחלפה מלאה של ציפורן באצבעות הידיים אורכת כ- 4 חודשים.  לכן, אף בטיפול מוצלח במחלת ציפורניים, יש להמתין בסבלנות לצמיחת הציפורן הבריאה.

שנויים בציפורניים ממחלות הממוקמות בציפורניים או בקפל הציפורן

1)  פטרת ציפורניים (ONYCHOMYCOSIS) מדרמטופיטים

ציפורני הרגליים הן הנפגעות העיקריות. לעתים קרובות יש פטריה גם בין אצבעות הרגליים ובכפות הרגליים. הציפורניים הפגועות מכורסמות בקצותיהן ומעובות. חלק הציפורן הנגוע עלול לשנות את צבעו לחום צהוב.

הטיפול המקובל כיום לפטרת ציפורנים הינו בכדורי טרבינפין (טרבינפין או למיזיל) או איטרהקונזול (איטרנול או ספורנוקס) למשך מספר חודשים. 

משחות להמסת ציפורניים עם חומר נגד פטריות משפרות סיכויי הצלחה בטפול בכדורים אולם נראה שטיפול מקומי בלבד בדרך כלל אינו משיג ריפוי. טפולים מקומיים כאלו, ב- AGISPOR ONYCHOSET, ב- LOCERYL או ב- BATRAFAN  NAIL LAQUER יכולים להשיג שיפור ניכר אך לא רפוי.

2) דלקת חריפה של קפל הציפורן (ACUTE PARONYCHIA)- בדרך כלל הגורמים הינם חיידקים (הסוג השכיח הנו חיידק מסוג סטאפילוקוקוס). באזור קפל הציפורן יש אודם, נפיחות והפרשת מוגלה. באצבע ברגל לעתים קרובות דלקת כזו תיגרם על רקע ציפורן חודרנית. באצבעות בידיים דלקת זו  פוגעת בעיקר בבעלי מקצועות בהם הידיים שרויות במים או דטרגנטים: עקרות בית, אימהות המטפלות בפעוטות וברמנים. הטיפול הנו קורס אנטיביוטי.

3) דלקת כרונית של קפל הציפורן (האזור ממנו צומחת הציפורן) (PARONYCHIA  CHRONIC)-  דלקת זו  פוגעת בעיקר באצבעות הידיים  בבעלי מקצועות בהם הידיים שרויות במים או דטרגנטים: עקרות בית, אימהות המטפלות בפעוטות וברמנים. לדלקת כרונית של בסיס הציפורן יש שני גורמים שכיחים. פטריה מסוג קנדידה (פטריה שונה מזו הגורמת לפטרת ציפורניים) וחדירת חומרים מגרים (דוגמת דטרגנטים) לאזור בסיס הציפורן. בסכרת לא מאוזנת ניתן למצוא שכיחות גבוהה יותר של זיהום על ידי קנדידה. בשל הדלקת הכרונית במטריקס (האזור בו מיוצרת הציפורן) יש יצירת ציפורן מעוותת.

 

 4) ציפורן חודרנית – הציפורן גדלה לתוך בשר האצבע וגורמת לזיהום משני ולצמיחת רקמת גרעון. הגורם העיקרי ההתחלתי לציפורן חודרנית הוא נעליים לוחצות או חבלה בציפורן המביאים לכוון גדילה לקוי של הציפורן. 
הטיפול בציפורן חודרנית כולל טיפול בזיהום החיידקי וברקמת הגרעון (בשר הפרא). רצוי לטפל גם בכוון מתאים של צמיחת הצפורן בעזרת פתיל המוחדר מתחת לציפורן כדי למנוע חזרת הבעיה. במקרים קשים וממושכים יש לעתים הכרח לבצע WEDGE RESECTION (כריתת חלק מהציפורן עם חלק מהמטריקס). רצוי להימנע מעקירת הציפורן במלואה.

5) ציפרניים שבירות (BRITTLE NAILS) ופיצול קצות ציפורניים (ONYCHOSCHIZIA). 
ציפורניים שבירות ופיצול קצות ציפורניים הינן תלונות שכיחות, בעיקר בנשים. הן מוחמרות על ידי טראומה מכנית וחשיפה לחומרים חריפים הפוגעים בציפורן. 

ציפורניים שבירות יכולות להיות במספר הפרעות הורמונליות כיתר פעילות או תת פעילות של בלוטת מגן וסוכרת. הן יכולות להיות אף אנמיה, בהריון או בגילאים מבוגרים. עם כל זאת הגורם השכיח ביותר הנו חשיפת יתר לחומרים כימיים, דטרגנטים ומים.
ציפורניים נורמליות מכילות 18% מים. אם תכולת המים בציפורניים יורדת הציפורניים נעשות שבירות. רחצת ידיים תכופה ושימוש בדטרגנטים וחומרים אלקלים פוגעים בקרטין הציפורן. ספיגת מים והתנפחות הציפורניים ולאחר מכן התייבשות שלהן עם התכווצות מביא להחלשתן. לעתים ההשפעה המייבשת של חומרים לסילוק לכה מציפורניים הינה גורם חשוב ביצירת ציפורניים שבירות. הלכה עצמה הנה כנראה בעלת השפעה מגינה בכך שהינה מונעת אבוד מים מהציפורניים.

 

בתמונה: ציפורניים מתפצלות בקצותיהן

הטפול לציפורניים שבירות ומתפצלות

א) תיקון גורמי רקע (הפרעות בבלוטת מגן, סוכרת או אנמיה).

ב) הדרכה להגנה על הציפורניים ומניעת התייבשותן:

מומלץ להימנע מחשיפה לחומרים כימיים חריפים. רצוי להשתמש בכפפות מגן לכל פעילות שניתן (לשקול שימוש בכפפות מגן אף בהכנת סלט או חפיפת הראש). מומלץ להימנע או להגביל השימוש באצטון לסילוק לכה מציפורניים (פעם בשבועיים, לכל היותר). הלכה עצמה אינה פוגעת בציפורן. קרם לחות צריך להימרח על הציפורניים לאחר כל רחצת ידיים. (יש הממליצים על השרית הציפורניים כל יום במשך 10 דקות במים ולאחר מכן מריחתן בקרם לחות).

ג) יש הממליצים טיפול בביוטין (קפסולות של  600 מיקרוגרם), 2 – 3 קפסולות ביום, עם טפול בקלציום (כדורי CALTRATE מ"ג 600) שני כדורים ביום.

6) הפרדות הציפורניים ממיטת הציפורן (ONYCHOLYSIS)- פלטת הציפורן נפרדת ממיטת הציפורן ונוצר מרוח מתחת לציפורן המאפשר חדירת לכלוך או זיהום על ידי פטריות. הפרדות הציפורניים יכולה להיות משנית למחלות שונות (בעיקר ספחת), בשל טראומה חוזרת (בדרך כלל בגלל גידול ציפורניים ארוכות) או טראומה חריפה שגרמה לעוות באזור המטריקס או בשל שימוש באצטון לעתים תכופות לניקוי לכה מהציפורניים.   חשוב לדעת, שבמקרים בהם יש התיישבות פטריה, (בדרך כלל קנדידה) באזור הפרדות הציפורן, הרי שמדובר בהתיישבות משנית ואין זה הגורם להפרדות. הטיפול העיקרי הינו בגורמים העלולים לגרום להפרדות הציפורניים ממיטת הציפורן כציפורניים ארוכות ושימוש תכוף באצטון להסרת לכה מהציפורניים.

שינויים בציפורניים ממחלות כלליות

א) אצבעות דמויות תוף (CLUBBING)- הינן אצבעות המעובות בקצותיהן בצורה של מקלות תוף. שינויים אלו באצבעות מלווים שינוי בזווית הציפורן. אצבעות דמויות תוף יכולות להופיע במחלות ריאה או כבד.

ב) קווים על שם בו (BEAU LINES)- אלו קוים רוחביים המופיעים בכל הציפורניים באותו הזמן. הם משקפים הפרעה זמנית בגדילת הציפורניים שקרתה לפני מספר שבועות או חודשים. זיהום קשה, התקפת לב או תאונת דרכים קשה יכולים לגרום ל"קוי בו" בציפורניים. הקווים מתקדמים עם צמיחת הציפורניים. בעזרת הקווים על שם בו ניתן לנחש את העבר הקרוב של בעל הציפורניים, ולדעת שקרה לו מאורע גופני קשה ומתי.

ג) ספחת (פסוריאזיס) – ספחת היא מחלת עור נפוצה, הפוגעת בדרך כלל בעור בלבד, אולם לעתים יש אף פגיעה בציפורניים. הציפורניים יכולות להיות מעובות, מעוותות, עם חורים קטנים בפלטת הציפורן או עם כתמים בצבע חום צהבהב.

ציפורניים מלאכותיות 

שימוש בציפורניים מלאכותיות עלול לגרום לבעיות שונות. 

לעתים רחוקות נגרמת תגובה אלרגית לאחד המרכיבים בהם משתמשים בציפורניים המלאכותיות. הדלקת הנגרמת מהתגובה האלרגית עלולה לגרום לצמיחה של ציפורניים מעוותות. 

בשל אורכן ציפורניים מלאכותיות גורמות לעתים קרובות אף להפרדות הציפורן ממיטת הציפורן (ONYCHOLYSIS)  מאחר והציפורן הארוכה משמשת כמנוף.

לסיכום

אבחנה נכונה של מחלת הציפורן חשובה. לעתים הציפורן תפנה את תשומת לבנו למחלה כללית כלשהי.  חלק ממחלות הציפורן עלול להיגרם על ידי טיפולים מקומיים כמניקור, שימוש בלכה או טיפול קוסמטי אחר לציפורן.  

חשוב לזכור שצמיחה והחלפה מלאה של ציפורן אורכים מספר חודשים ואף בטיפול מוצלח צריך לעתים המתין בסבלנות תקופה ארוכה עד צמיחת הציפורן הבריאה.