סקירת העור לגילוי מוקדם של סרטן עור - רפואה אסתטית ועור

סקירת העור לגילוי מוקדם של סרטן עור

מלנומה הינה גידול ממאיר הבנוי מתאים דמויי מלנוציטים בעלי כושר יצור מלנין ומכאן צבעו הכהה. הוא השולח גרורות דרך כלי הדם והלימפה וחשוב לזהותו מוקדם ולסלקו לפני ששלח גרורות.

המיקום השכיח הינו בגוף או ברגליים. בדרך כלל גודלן של מלנומות (הקוטר שלהן) הינו חצי ס"מ ומעלה והן מופיעות ככתם או כנגע בולט בצבע שחור או עם גווני צבע שונים. בדרך כלל מלנומות בעלות גבולות לא עגולים ולא סימטריים.

במרבית המקרים נוצרות מלנומות על גבי עור בריא. אולם, לעתים הן נוצרות בנקודות חן ובעיקר ב"נקודות חן מלידה" או ב"נקודות חן דיספלסטיות".  עובדה זו חשובה, שכן מעקב מתאים לזיהוי מוקדם או הוצאה מונעת אפשריים במקרים אלו.

מלנומה היא גידול ממאיר, השולח גרורות דרך כלי הדם והלימפה. אולם לכל סוגי המלנומות ואף לתוקפניות שבהן יש שלב מוקדם שקט. זיהוי והוצאה מוקדמים מביאים לריפוי שלם.

חשוב להיבדק מיד אצל הרופא במקרים הבאים:

א)  כל נגע עורי חדש שקוטרו מחצית הס"מ ומעלה והינו בעל צבע שחור או מספר גוונים.

ב)  נקודת חן המגלה פעילות מיוחדת: גדילה פתאומית, שינוי צבע או שליחת שלוחות צבע סביבה, דימום, דלקת או גרד.

במרפאה נעשית גם בדיקה דרמוסקופית. דרמוסקופיה הינה טכניקה לאבחון נגעי עור שונים בצורה לא פולשנית. היא מאפשרת אבחון טוב יותר של מלנומות והבחנה שלהן משומות או גידולי עור שפירים אחרים.

בבדיקה דרמוסקופית נעשה שימוש בציוד אופטי כדי לראות טוב יותר מבנים עוריים שללא שימוש בטכניקה זו לא ניתן לראותם. השכבה העליונה בעור, השכבה הקרנית, נוטה להחזיר ולפזר את קרני האור ולכן לא ניתן לראות מבנים עוריים עמוקים יותר. בבדיקה דרמוסקופית פיזור קרני האור נמנע וניתן לראות מבנים פיגמנטרים מתחת לשכבה הקרנית, השכבה החיצונית של העור.

בעזרת דרמוסקופיה ניתן לשפר את הדיוק בהבחנה בין גידולי עור שפירים לממאירים ולהעלות את הדיוק באבחון מלנומה, סרטן העור המסוכן ביותר.